Panowanie Władysława Jagiełły - od 1377 - książe Litwy - od 1386 król Polski

W 1385 zawarł z Polską unię w Krewie, zobowiązując się do przyjęcia chrztu i chrystianizacji Litwy oraz poślubienia królowej polskiej Jadwigi

W 1401 oddał władzę na Litwie swojemu stryjecznemu bratu, księciu Witoldowi, zachowując tytuł najwyższego księcia Litwy

Prowadził wielką wojnę z zakonem krzyżackim (1409–1411) i dowodził zwycięskimi wojskami polsko-litewskimi w bitwie pod Grunwaldem. Pokojami toruńskim i mełneńskim uregulował stosunki Polski i Litwy z Krzyżakami.

Nie przyjął zaproponowanego mu przez husytów tronu czeskiego. Za cenę licznych przywilejów szlacheckich wywalczył sukcesję tronu polskiego dla syna Władysława.

Był najdłużej panującym królem Polski. Na tronie zasiadał przez 48 lat i 4 miesiące.

Codziennie zaraz po przebudzenie spędzał kilka godzin w toalecie, podobno był wtedy bardziej przystępny i wielu załatwiało w tym czasie różne sprawy.

Nawet jak na średniowiecze był bardzo pobożny; kilka razy dziennie uczestniczył we Mszach Świętych.

Jego ulubionym zajęciem były łowy i sen, gdy nie przebywał na polowaniach nie lubił wcześnie wstawać.

Nie jadał jabłek, ponieważ był uczulony na ich zapach.

Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem kazał odnaleźć zwłoki Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena i znanych rycerzy zakonnych i odesłać je z honorami do Malborka.

W 1423 roku wydał zarządzenie dotyczące ochrony cisa, które głosi: "Jeśliby kto, wszedłszy w las, drzewa które znajdują się być wielkiej ceny, jak cis, albo im podobne, podrąbał tedy może być przez pana albo dziedzica pojman, a na rękojemstwo tym, którzy oń prosić będą, ma być dan." Cis był pierwszym drzewem pod ochroną w Polsce

Królewskie Źródła - według legendy podczas swoich licznych polowań w Puszczy Kozienickiej gasił w nich pragnienie. Od czasów królewskich nadal bije tu krystalicznie czysta woda nadająca się do picia co jest dzisiaj zupełną rzadkością.